NCAA East Regional Women’s Program

Event 21  Women 100 Meter Dash
===============================================================================
 5 Heats - Advance heat winners plus next best 3 times to final
     Name                        Year School                 Seed
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Trisha Anne Hawthorne         SO Connecticut           11.53
  2  Nicole Mobley                 JR SC State              11.73
  3  Lamarra Currie                SR Charlotte             11.25
  4  NeKisha Franklin              SR Del St.               11.63
  5  Shanneka Claiborne            FR Norfolk St.           11.63
  6  Louise Kiernan                SO Jacksonville          11.53
  7  Ashley Hines                  FR Morgan St.            11.73
Heat 2  Prelims
  2  Curran Knox                   SR Colgate               11.70
  3  Flings Owusu-Agyapong         SO Syracuse              11.66
  4  Ogechi Nwaneri                FR VA Tech               11.57
  5  Andrea Beckles                SR Liberty               11.74
  6  Murielle Ahoure               SR Miami                 11.34
  7  Phobay Kutu-Akoi              SR St. John's            11.52
  8  Danielle Jeffrey              FR Fla State             11.61
Heat 3  Prelims
  1  Ashley DeCruise               SO Mt. St. Mary's        12.14
  2  Jessica Tongue                FR Bethune-Cookman       11.66
  3  Madison McNary                FR Florida               11.69
  4  Natalie Pearson               SO UNC-Asheville         11.74
  5  Sheila Paul                   FR C. Florida            11.51
  6  Jessica Foreman               SR Connecticut           11.61
  7  Dianne Munroe                 SR Bethune-Cookman       11.47
  8  Porshe Giddings               SO Northeastern          11.57
Heat 4  Prelims
  1  Ashley Gillis                 SR Florida A&M           11.67
  2  Georgina Nembhard             SO Georgia               11.48
  3  Ikeiylah Brown                JR Coastal Carolina      11.59
  4  Feyisara Adaramola            JR Albany                11.96
  5  Shavon Greaves                SO Penn St.              11.49
  6  Krystin Lawson                FR NC A&T                11.67
  7  Monique Hodges                SR Connecticut           11.75
  8  Gabby Glenn                   SO S. Carolina           11.57
Heat 5  Prelims
  1  Kendra Davis                  JR Georgia St.           11.63
  2  Misha Morris                  SO Charleston Sthrn      11.52
  3  Breehanna Jacobs              FR S. Carolina           11.74
  4  Melissa Hewitt                FR Cornell               11.72
  5  Shayla Mahan                  SO S. Carolina           11.55
  7  Sirrell Butler                FR Charlotte             11.63
  8  LaKya Brookins                SO S. Carolina           11.30 

Event 22  Women 200 Meter Dash
===============================================================================
 5 Heats - Advance heat winners plus next best 3 times to final
     Name                        Year School                 Seed
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  3  Agatha Offorjebe              SR Princeton             24.09
  4  Madison McNary                FR Florida               23.88
  5  Shavon Greaves                SO Penn St.              23.35
  6  Racquel Vassell               SO Hampton               23.58
  7  Trisha Anne Hawthorne         SO Connecticut           23.75
Heat 2  Prelims
  3  Georgina Nembhard             SO Georgia               23.69
  4  Kristy Whyte                  JR Miami                 23.28
  5  NeKisha Franklin              SR Del St.               23.59
  6  Mandela Graves-Fulgham        SR Connecticut           23.96
  7  Felicia Paulding              SO W. Carolina           23.88
Heat 3  Prelims
  3  Gabrielle Houston             FR Charleston Sthrn      23.78
  4  Michelle Losey                JR Monmouth              24.50
  5  Kristine Scott                JR Clemson               23.50
  6  Ogechi Nwaneri                FR VA Tech               23.82
  7  Lamarra Currie                SR Charlotte             23.46
Heat 4  Prelims
  3  Murielle Ahoure               SR Miami                 22.98
  4  Dionne Gibson                 SR Charleston Sthrn      23.67
  5  Sheila Paul                   FR C. Florida            23.95
  6  Feyisara Adaramola            JR Albany                23.91
  7  Dianne Munroe                 SR Bethune-Cookman       23.62
Heat 5  Prelims
  3  Cambrya Jones                 FR Pittsburgh            23.75
  4  Shayla Mahan                  SO S. Carolina           23.86
  5  Aunye Boone                   FR VA Tech               23.57
  6  Ikeiylah Brown                JR Coastal Carolina      23.42
  7  Tiffany Reid                  JR Holy Cross            24.32 

Event 23  Women 400 Meter Dash
===============================================================================
 4 Heats - Advance heat winners plus next best 4 times to final
     Name                        Year School                 Seed
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  2  Francena McCorory             SO Hampton               51.75
  4  Erika Moses                   SR Georgetown            54.57
  5  Melissa Council               SR Wake Forest           53.62
  6  Abigail Johnson               JR Georgetown            53.74
  7  Tanisha Kendrick              FR Morgan St.            54.56
Heat 2  Prelims
  4  Brandi Cross                  JR S. Carolina           52.73
  5  Alishea Usery                 FR Florida               53.27
  6  Mandela Graves-Fulgham        SR Connecticut           53.99
  7  April Rotilio                 JR West Virginia         54.23
  8  Michelle Losey                JR Monmouth              54.70
Heat 3  Prelims
  3  Toneisha Friday               JR Seton Hall            54.41
  4  Sharay Hale                   FR Columbia              53.54
  5  Vicki Tolton                  SR Maine                 53.79
  7  Alexandria Spruiel            SR NC A&T                51.95
  8  Janet Carothers               SO W. Carolina           54.67
Heat 4  Prelims
  3  Lauren McNary                 SR Howard                52.97
  4  Paris Williams                SO Temple                55.06
  5  Melody Lopez-Bernstein        FR St. Peter's           58.35
  6  Alexandra McCoy               SR Seton Hall            54.01
  7  Michelle Fedrick              SR Maryland              53.22
  8  Tiara Swindell                JR George Mason          54.20 

Event 24  Women 800 Meter Run
===============================================================================
 4 Heats - Advance top 1 in each plus next best 4 times to final
 One turn stagger.
     Name                        Year School                 Seed
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  2  Esther Vermeer                FR Duke                2:08.95
  3  Samantha Adelberg             SO Brown               2:09.70
  4  Megan Hathaway                SR Bucknell            2:11.17
  5  Pilar McShine                 JR Fla State           2:02.89
  6  Ashley Verplank               FR North Carolina      2:07.28
  7  Leslie Morrison               FR Duke                2:09.02
  8  Dominique Jackson             SO North Carolina      2:06.94
Heat 2  Prelims
  2  Kimberely Vos                 SO Wake Forest         2:09.56
  3  Tamika Kinchen                JR Georgia St.         2:06.36
  4  Merrecia James                SR Maryland-ES         2:09.25
  5  Callie Pottinger              JR North Carolina      2:07.80
  6  Celia Whyte                   SR Maryland-ES         2:07.95
  7  Heidi Gregson                 FR Iona                2:16.66
  8  Clarisse Moh                  SR Seton Hall          2:06.37
Heat 3  Prelims
  1  Tasha Stanley                 FR North Carolina      2:06.70
  2  Serita Lachesis               JR Columbia            2:09.21
  3  Angelina Blackmon             SR NC State            2:05.78
  4  Selina Munoz                  JR Long Island         2:14.68
  5  Eunice Jones                  FR Maryland-ES         2:08.14
  6  Christine Whalen              JR Georgetown          2:07.51
  7  Cynthia Anais                 FR Maryland-ES         2:09.58
Heat 4  Prelims
  1  Jennifer Povick               SR App. State          2:08.20
  2  Britney Whittaker             SO Radford             2:14.66
  3  Aja Jackson                   SR Charlotte           2:05.32
  4  Kate Grace                    SO Yale                2:06.75
  5  Sara Serwo                    SR Lehigh              2:09.65
  6  Devotia Moore                 SO Duke                2:09.07
  7  Anna Aagenes                  JR Pennsylvania        2:07.44 

Event 25  Women 1500 Meter Run
===============================================================================
 3 Heats - Advance top 3 in each plus next best 3 times to final
 One waterfall line start.
     Name                        Year School                 Seed
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Jackie Drouin                 SO Columbia            4:27.47
  2  Maggie Infeld                 SR Georgetown          4:16.37
  3  Molly Lehman                  SR Duke                4:17.84
  4  Caitlin Lane                  FR Penn St.            4:26.38
  5  McKayla Plank                 SR Georgia             4:26.24
  6  Avril Ogrodnick               SR Georgetown          4:19.24
  7  Charlotte Browning            JR Florida             4:19.66
  8  Elizabeth Costello            JR Princeton           4:23.75
  9  Kristie Krueger               FR Georgia             4:23.63
 10  Lauren Borduin                FR Georgetown          4:27.37
Heat 2  Prelims
  1  Emily Infeld                  FR Georgetown          4:19.15
  2  Nicole Schappert              JR Villanova           4:17.99
  3  Kesley Ramsey                 SO Brown               4:26.41
  4  Jessica O'Connell             FR West Virginia       4:25.86
  5  Lucy VanDalen                 FR Stony Brook         4:13.72
  6  Dina Nosenko                  FR Wake Forest         4:24.03
  7  Karly Hamric                  JR West Virginia       4:22.89
  8  Carmen Ballard                SR Georgetown          4:20.12
  9  Samantha Gawrych              JR Boston College      4:27.29
 10  Stephanie Fulmer              FR Bucknell            4:38.48
Heat 3  Prelims
  1  Ellen Dougherty               JR Villanova           4:18.66
  2  Susan Kuijken                 SR Fla State           4:08.90
  3  Morgane Gay                   FR Virginia            4:22.43
  4  Emily Schroeder               SR William & Mary      4:24.37
  5  Kaitlin Shiver                SO Florida             4:26.56
  6  Siobhan Breagy                SO Boston College      4:25.57
  7  Leonie Smith                  JR Iona                4:39.48
  8  Sheila Reid                   FR Villanova           4:20.69
  9  Shauna Marsh                  SR High Point          4:38.54
 10  Renee Tomlin                  SO Georgetown          4:18.46
 11  Corey Conner                  FR Maine               4:27.13 

Event 26  Women 3000 Meter Steeplechase
===============================================================================
 2 Seeded Sections - Slow to Fast - Timed Final.  One Waterfall.
 No section less than 5.
     Name                        Year School                 Seed
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Michaeline Nelson             SO Brown              10:48.56
  2  Beatrice Biwott               FR S. Carolina        10:48.77
  3  Maura Carroll                 SO Cornell            10:50.20
  4  Annelore Desaedeleer          JR Iona               10:47.48
  5  Zsanett Kis                   SR High Point         10:56.41
  6  Carey Young                   SR Navy               10:49.92
  7  Julie Quinn                   SO Columbia           10:48.14
  8  Aspen Foster                  SR JMU                10:47.85
  9  Siobhan Dwyer                 JR Iona               11:05.49
 10  Krystle Medlin                SR Hampton            11:29.75
 11  Kari Higdem                   SR Columbia           10:47.75
 12  Abigail Gosling               SR Quinnipiac         11:04.59
 13  Paola Reategui                SR FL Intn'l          10:47.59
Section 2  Timed Finals
  1  Laura Cummings                JR Albany             10:40.64
  2  Meghan Cunningham             SO Connecticut        10:40.15
  3  Carolina Cortes               SO Stony Brook        10:43.86
  4  Sydney Fitzpatrick            FR New Hampshire      10:47.41
  5  Keara Thomas                  SO Charlotte          10:39.47
  6  Mary Kate DuBard              FR Ga Tech            10:46.04
  7  Amanda Quick                  JR Fla State          10:43.70
  8  Erin Roberts                  JR Cornell            10:40.05
  9  Kristen Reed                  JR Maryland           10:41.84
 10  Heather Stephens              FR Syracuse           10:37.50
 11  Rebekah MacKay                FR Syracuse           10:36.04
 12  Lise Ogrodnick                JR Georgetown         10:39.76
 13  Cheryl Spring                 JR Penn St.           10:37.85
 14  Elizabeth Foster              SR Hartford           10:43.30
 15  Alison Spiker                 SR West Virginia      10:38.36
Section 3  Timed Finals
  1  Sarah Morrison                SO Villanova          10:12.65
  2  Hannah Davidson               FR Providence         10:15.97
  3  Nicol Traynor                 SO Richmond           10:28.46
  4  Stephanie Pancoast            JR Cornell            10:11.95
  5  Lydia Willemse                SR Fla State          10:05.36
  6  Samantha Stafford             SO Virginia           10:36.02
  7  Betsy Graney                  SO William & Mary     10:15.99
  8  Kara McKenna                  SO NC State           10:31.06
  9  Addie Bracy                   SR North Carolina     10:19.21
 10  Genevieve LaCaze              FR Florida            10:26.92
 11  Natalie Busby                 FR Syracuse           10:33.45
 12  Friederike Feil               JR FL Atlantic        10:33.82
 13  Julie Northrup                JR Florida            10:31.59
 14  Ashley Higginson              SO Princeton          10:24.98
 15  Stephanie Garcia              JR Virginia           10:08.48
 16  Lauren Gregory                JR Georgetown         10:15.05
 17  Bridget Franek                JR Penn St.            9:43.57
 18  Patricia Loughlin             SR Duke               10:09.77 

Event 27  Women 5000 Meter Run
===============================================================================
 One section final.  Double waterfall line start.
 First 16 on main waterfall.  Next 8 on front waterfall.
 Remainder behind first 16.
     Name                        Year School                 Seed
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Megan Lessard                 SR Columbia           16:27.46
  2  Brittany Copeland             SO E. Carolina        16:33.18
  3  Reilly Kiernan                JR Princeton          16:31.54
  4  Emily Anderson                JR William & Mary     16:10.63
  5  Frances Koons                 SR Villanova          16:12.26
  6  Amanda Marino                 SO Villanova          16:27.64
  7  Genevieve LaCaze              FR Florida            16:13.61
  8  Nicol Traynor                 SO Richmond           16:17.64
  9  Danette Doetzel               SR Providence         15:46.76
 10  Cheryl Spring                 JR Penn St.           16:32.56
 11  Katie McCafferty              FR Georgetown         16:22.69
 12  Clara Grandt                  JR West Virginia      16:07.55
 13  Krystal Douglas               JR Providence         16:31.26
 14  Anna Nosenko                  SO Wake Forest        16:09.05
 15  Alex Banfich                  FR Princeton          16:23.64
 16  Holly VanDalen                SO Stony Brook        16:14.17
 17  Kaitlyn Tallman               SO Villanova          16:38.34
 18  Marie-Louise Asselin          SO West Virginia      16:37.44
 19  Janel Blancett                JR Georgia St.        16:34.39
 20  Christa Plummer               SR La Salle           16:38.49
 21  Brittany Tinsley              JR NC State           16:34.34
 22  Natalie Sherbak               SR VA Tech            16:37.54
 23  Ahna Lewis                    FR West Virginia      16:33.79
 24  Christy Adamyk                SO Duke               16:37.00
 25  Sarah Cummings                SO Princeton          16:44.10
 26  Katie Hursey                  SO Syracuse           16:46.93
 27  Catherine DeSarle             SO Syracuse           16:42.20
 28  Lauren Pischel                SO Brown              16:51.82
 29  Sarah-Anne Brault             FR West Virginia      16:42.56
 30  Brittany Moriarty             SR Northeastern       16:44.03
 31  Claire Richardson             SO Harvard            16:43.99
 32  Alaina Miller                 SR Columbia           16:51.68
 33  Samantha Howard               SR Duquesne           16:47.98
 34  Leah Brogan                   SR Pennsylvania       16:41.86
 35  Kayley Byrne                  JR William & Mary     16:46.20
 36  Erin Reddan                   SR VA Tech            16:42.19
 37  Sara Petrick                  SR Florida            16:42.53
 38  Anna Hoffman                  JR St. Francis-PA     17:22.68
 39  Lauretta Dezubay              JR Virginia           16:49.61
 40  Laura Garrow                  SO Florida            16:51.10
 41  Lynn Morelli                  SR William & Mary     16:49.08
 42  Octavia Rinehardt             FR American           17:17.11
 43  Zsanett Kis                   SR High Point         17:16.24
 44  Ashling Baker                 JR Iona               16:50.47 

Event 29  Women 100 Meter Hurdles
===============================================================================
 5 Heats - Advance heat winners plus next best 3 times to final
     Name                        Year School                 Seed
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  2  Kamilah McShine               SR Albany                13.67
  3  Mica Wimberly                 SO C. Florida            13.51
  4  Monique Gracia                FR SC State              13.80
  5  Kendra Newton                 SR NC A&T                13.89
  6  Gayle Hunter                  SR Penn St.              13.55
  7  Loreal Smith                  SR NC A&T                13.14
  8  Tavia Burke                   SR Bethune-Cookman       13.29
Heat 2  Prelims
  2  Michelle Smith                SR Hampton               13.67
  3  Janica Austin                 SO S. Carolina           13.55
  4  Teona Rogers                  SO Fla State             13.01
  5  Landria Buckley               JR Howard                13.48
  6  Shericka Ward                 FR Villanova             13.84
  7  Valerie Flournoy              SR Fla State             13.88
  8  Chelsea Carrier               SO West Virginia         13.30
Heat 3  Prelims
  2  Keke Clarke                   JR S. Carolina           13.55
  3  Lataya Dixon                  FR Buffalo               13.77
  4  LeAuna Sistrunk               SR Coastal Carolina      13.69
  5  Tiki James                    JR C. Florida            13.20
  6  Aisha Jones                   SR UNC-Wilmington        13.96
  7  Mycaiah Clemons               SR Pittsburgh            13.29
  8  Sunita Brathwaite             JR Charlotte             13.52
Heat 4  Prelims
  1  Phylicia George               JR Connecticut           13.74
  2  Kristin Olson                 SR GA Southern           14.42
  3  Chanel Williams               SR Maryland              13.71
  4  Vanneisha Ivy                 JR North Carolina        13.22
  5  Racquel Vassell               SO Hampton               13.52
  6  Jessie Gaines                 FR Long Island           14.57
  7  Jackie Coward                 FR C. Florida            13.27
  8  Leslie Aririguzo              FR VA Tech               13.55
Heat 5  Prelims
  2  Natasha Harvey                SR Jacksonville          13.38
  3  Crystal Bardge                SO Bethune-Cookman       13.85
  4  Uhunoma Osazuwa               JR Syracuse              13.85
  5  Kristi Castlin                JR VA Tech               12.90
  6  Caroline Vaugh                JR Wake Forest           13.39
  7  Yvana Hepburn                 JR S. Florida            13.64
  8  Aleesha Barber                SR Penn St.              13.57 

Event 30  Women 400 Meter Hurdles
===============================================================================
 8 Heats - Advance best 8 times to the final.
     Name                        Year School                 Seed
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  3  Toyria Mattear                JR FL Atlantic           59.61
  4  Lizzie Harris                 SO C. Florida            58.92
  5  Fawn Dorr                     JR Penn St.              57.55
  6  Jernail Hayes                 JR Seton Hall            59.96
  7  Aisha Frazier                 FR C. Florida          1:00.46
Heat 2  Prelims
  3  J'Zotta Rolle                 SO Jacksonville        1:00.33
  4  Samantha Simile               SO Robert Morris       1:04.03
  5  Caroline Vaugh                JR Wake Forest           58.46
  6  Elizabeth Mott                FR North Carolina        59.38
  7  Kyra Caldwell                 FR Columbia              59.92
  8  Tameka Jameson                SO Miami                 57.07
Heat 3  Prelims
  3  Jasmine Isley                 FR Ga Tech               59.94
  4  Brittney Boston               SR FL Intn'l             58.64
  5  Alexander Gove                JR Wake Forest         1:00.43
  6  Sharifa Doyle                 SO St. Peter's         1:08.36
  7  Ti'erra Brown                 SO Miami                 57.28
  8  Brianna Broyles               JR Pittsburgh            59.60
Heat 4  Prelims
  3  Janica Austin                 SO S. Carolina           58.06
  4  Alexandra Tanner              SO Dartmouth             59.04
  5  Jessica Weyman                JR Cornell               59.71
  7  Rebecca Marshburn             SR Boston Univ.        1:00.25
  8  Kaycee Martinez               JR Hartford            1:00.57
Heat 5  Prelims
  3  Wright Latoya                 SO Florida A&M           58.96
  4  Naim Yisrael                  SR FL Intn'l             57.83
  5  Manika Gamble                 FR High Point            59.66
  6  Caitlin Wright                JR Binghamton          1:00.21
  7  Radiance Basden               FR S. Carolina         1:00.49
Heat 6  Prelims
  3  Assata Cowart                 SO Temple              1:00.68
  4  Kamilah McShine               SR Albany                59.13
  5  Janielle Brathwaite           SR Seton Hall            59.73
  6  London Finley                 FR Georgetown            58.14
  7  Tempest Vance                 JR SC State            1:00.25
Heat 7  Prelims
  3  Tierra Johnson                JR W. Carolina         1:03.54
  4  Takecia Jameson               SO Miami                 59.84
  5  Landria Buckley               JR Howard                58.22
  6  Asia Washington               JR VA Tech               56.90
  7  Crystal Bardge                SO Bethune-Cookman       59.36
  8  Megan Duncan                  SO Penn St.            1:00.27
Heat 8  Prelims
  3  Kalyn Sheehan                 FR Rhode Island        1:00.25
  4  Allyssa Pickett               JR Norfolk St.           59.14
  5  Latoya James                  SO North Carolina        56.38
  6  Kiani Profit                  SO Maryland              58.16
  7  Kristen Mahon                 SO Villanova             59.73
  8  Jasmine Johnson               SR Georgia St.         1:01.18 

Event 31  Women 4x100 Meter Relay
===============================================================================
 4 Heats - Advance heat winners plus next best 4 times to final
     School                                                  Seed
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  3  Virginia Tech                                          45.14
  4  Charlotte                                              44.94
  5  Western Carolina                                       45.51
  6  Colgate                                                47.14
  7  South Carolina                                         44.37
  8  Georgia Tech                                           45.67
Heat 2  Prelims
  3  Boston University                                      46.23
  4  Florida                                                45.30
  5  Georgia State                                          46.41
  6  Jacksonville                                           44.82
  7  Charleston Southern                                    45.28
  8  Miami                                                  44.83
Heat 3  Prelims
  3  Norfolk State                                          45.10
  4  Penn State                                             45.57
  5  Seton Hall                                             45.62
  6  Connecticut                                            44.95
  7  Florida State                                          43.62
Heat 4  Prelims
  3  Cornell                                                45.78
  4  North Carolina                                         44.79
  5  Bethune-Cookman                                        44.88
  6  Long Island                                            46.86
  7  Central Florida                                        45.22
  8  North Carolina A&T                                     45.34 

Event 32  Women 4x400 Meter Relay
===============================================================================
 3 Seeded Sections - Slow to Fast - Timed Final.  Random lanes.
     School                                                  Seed
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  3  Maine                                                3:43.02
  4  Monmouth                                             3:47.33
  5  Charlotte                                            3:42.52
  6  Western Carolina                                     3:42.11
Section 2  Timed Finals
  1  Morgan State                                         3:41.90
  2  Coastal Carolina                                     3:40.67
  3  Howard                                               3:41.13
  4  North Carolina A&T                                   3:40.52
  5  Villanova                                            3:40.17
  6  Temple                                               3:40.89
  7  Georgia State                                        3:41.60
  8  Maryland-Eastern Shore                               3:41.80
Section 3  Timed Finals
  1  Seton Hall                                           3:35.66
  2  Wake Forest                                          3:39.26
  3  North Carolina                                       3:36.01
  4  Florida State                                        3:34.00
  5  South Carolina                                       3:36.71
  6  Miami                                                3:36.32
  7  Georgetown                                           3:38.86
  8  Penn State                                           3:38.84 

Event 33  Women High Jump
===============================================================================
 Jump Heights:  1.70- 1.74- 1.78- 1.81- 1.84- 1.87- 1.90- 1.93 +
 Five-alive jumping format until fewer than 9 remaining.
 Use Rule 7.1.6c.1 jump-off format to establish distinct 5th
 final place for advancement purposes only.
     Name                        Year School            Seed Mark
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Terri Grant                   FR Ga Tech               1.78m
  2  Priscilla Frederick           SO St. John's            1.79m
  3  Emily Smith                   FR Charleston-SC         1.75m
  4  Anja Hergrueter               JR Brown                 1.75m
  5  Patience Coleman              SO North Carolina        1.78m
  6  Amy Mantush                   JR Bucknell              1.67m
  7  Becky Christensen             SR Harvard               1.84m
  8  Venisa Clarke-Lee             SR St. John's            1.75m
  9  Christina Fenske              FR High Point            1.70m
 10  Brittany Maun                 JR Penn St.              1.75m
 11  Shaquita Young                SO Georgia               1.76m
 12  Melanie Trumbo                JR GA Southern           1.76m
 13  Elizabeth Mize                JR Campbell              1.70m
 14  Rebecca Hazeltine             SO App. State            1.75m
 15  Carin Knight                  JR Connecticut           1.84m
 16  Jonee Artis                   JR Norfolk St.           1.65m
 17  Aisha Jones                   SR UNC-Wilmington        1.75m
 18  Mattie Bethea                 SR NC State              1.76m
 19  Shayna Daugherty              JR Rhode Island          1.75m
 20  Megan Tice                    SO Manhattan             1.75m
 21  Lizzie Harris                 SO C. Florida            1.81m
 22  Monique Roberts               FR Columbia              1.75m
 23  Kelly Kajunski                SR Rider                 1.78m
 24  Natasha Redman                JR West Virginia         1.75m
 25  Linda Buchholz                JR Clemson               1.75m
 26  Uhunoma Osazuwa               JR Syracuse              1.76m 

Event 34  Women Pole Vault
===============================================================================
 Jump Heights:  3.66- 3.81- 3.91- 4.01- 4.11- 4.21- 4.31- 4.41 +
 Five-alive jumping format until fewer than 9 remaining.
 Use Rule 7.1.6c.1 jump-off format to establish distinct 5th
 final place for advancement purposes only.
     Name                        Year School            Seed Mark
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Daisy Glasser                 SO Florida               4.05m
  2  Erica Penk                    SO Ga Tech               3.95m
  3  Stephanie Duffy               SO S. Florida            3.98m
  4  Alex Black                    SR Florida               3.85m
  5  Tiffany Maskulinski           JR Buffalo               3.85m
  6  Jocelyn Witmer                FR Penn St.              3.85m
  7  Kristen Bakanowski            SR Massachusetts         3.85m
  8  Amy Fryt                      SO Duke                  4.05m
  9  Julianne Toto                 SR Georgia               4.10m
 10  Vica Shobe                    JR S. Carolina           3.85m
 11  Rebecca Frey                  SO Bucknell              3.65m
 12  Courtney Raynor               FR Campbell              3.25m
 13  Joanna Wright                 SO Ga Tech               3.95m
 14  Lauren Menke                  SR Florida               3.85m
 15  Erica Schmidt                 JR Robert Morris         3.35m
 16  Allie Nicosia                 FR S. Carolina           3.85m
 17  Natalie Moser                 SR Florida               4.10m
 18  Kelly Bridges                 SR Gardner-Webb          3.55m
 19  Dana Webb                     FR S. Florida            4.04m
 20  Sallie Gurganus               JR S. Carolina           4.00m
 21  Natalie Gengel                JR Cornell               4.05m
 22  Elise Birnbaum                JR VA Tech               3.85m
 23  Shea Snow                     SR App. State            3.70m
 24  Caitlin Fairbairn             JR Penn St.              3.85m
 25  Emily Jeremiah                JR William & Mary        3.90m
 26  Abigail Schaffer              FR VA Tech               3.85m
 27  Natalie Todd-Zebell           SR Dartmouth             3.95m
 28  Kathleen Majester             FR Clemson               3.85m
 29  Caitlin Thornley              SO VA Tech               3.85m
 30  Liza Todd                     SR S. Carolina           3.95m
 31  Kelli McDonald                SR Delaware              3.90m
 32  Nicole Kazuba                 JR William & Mary        4.00m
 33  Alex Acker                    SO West Virginia         3.85m
 34  Kelly Phillips                SO VA Tech               3.85m
 35  Liz Mabry                     JR Fla State             4.05m
 36  Caroline Kennedy              JR Clemson               3.95m
 37  Katie Wright                  FR Norfolk St.           3.26m 

Event 35  Women Long Jump
===============================================================================
 3 Flights - Advance top 9 plus ties to a reverse order final.
 Use Rule 7.1.5 to establish first 5 distinct final places.
 15 minutes warm-up for each flight, 10 minutes before finals.
     Name                        Year School            Seed Mark
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Malin Marmbrandt              JR Manhattan             5.94m
  2  Rockel Mitchell               SR Bethune-Cookman       5.99m
  3  Brittan Smith                 SR Harvard               6.02m
  4  Alaina Alfano                 SR Wagner                6.00m
  5  Shemelia Brandon              SR Radford               5.71m
  6  Janessa Murphy                SR Pittsburgh            6.02m
  7  Heather Leblanc               SR Fla State             6.01m
  8  Demetrise Anthony             JR GA Southern           6.08m
Flight 2  Finals
  1  Ryann Hendricks               SR George Mason          6.09m
  2  Amy Harris                    FR Fla State             6.17m
  3  Jacinda Evans                 FR North Carolina        6.19m
  4  India George                  SR FL Intn'l             6.11m
  5  Fatimah Hill                  SR Buffalo               6.17m
  6  Dione Thomas                  SR C. Florida            6.15m
  7  Tyler Ford                    FR North Carolina        6.12m
  8  Verniece Johnson              SR VCU                   6.19m
  9  Brittni Finch                 FR Miami                 6.20m
Flight 3  Finals
  1  Jeomi Maduka                  SR Cornell               6.55m
  2  Shara Proctor                 JR Florida               6.44m
  3  Gayle Hunter                  SR Penn St.              6.42m
  4  Natasha Harvey                SR Jacksonville          6.30m
  5  Bianca Fung                   SO Penn St.              6.24m
  6  Pat Springs                   SR Charlotte             6.27m
  7  Tahari James                  SR Boston Univ.          6.30m
  8  Deandra Doyley                JR Miami                 6.35m
  9  Kimberly Williams             SO Fla State             6.57m 

Event 36  Women Triple Jump
===============================================================================
 3 Flights - Advance top 9 plus ties to a reverse order final.
 Use Rule 7.1.5 to establish first 5 distinct final places.
 15 minutes warm-up for each flight, 10 minutes before finals.
     Name                        Year School            Seed Mark
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Tiffany Trotman               JR Georgia              12.41m
  2  Whitney Ford                  JR Boston Univ.         12.44m
  3  Danay Spencer                 SO Long Island          12.39m
  4  Amy Mantush                   JR Bucknell             11.69m
  5  LeAuna Sistrunk               SR Coastal Carolina     12.40m
  6  Malin Marmbrandt              JR Manhattan            11.67m
  7  Mellany Stanilaus             JR Ga Tech              12.36m
  8  Michelle Newman               FR North Carolina       12.37m
  9  Michelle Jenije               FR Florida              12.44m
Flight 2  Finals
  1  Arina Gerismova               SR St. John's           12.51m
  2  India George                  SR FL Intn'l            12.56m
  3  Fatimah Hill                  SR Buffalo              12.55m
  4  Andrea Jackson                JR Marshall             12.45m
  5  Ananda Fraser                 FR Rhode Island         12.47m
  6  Deandra Doyley                JR Miami                12.53m
  7  Elisse Douglas                SR Columbia             12.56m
  8  Ryann Hendricks               SR George Mason         12.66m
  9  Heather Patton                SR Long Island          12.70m
Flight 3  Finals
  1  Shara Proctor                 JR Florida              13.43m
  2  Dione Thomas                  SR C. Florida           12.97m
  3  Jeomi Maduka                  SR Cornell              13.33m
  4  Madara Apine                  FR Florida              12.80m
  5  Tiara Swanagan                JR Fla State            12.77m
  6  Tahari James                  SR Boston Univ.         13.42m
  7  Jasmine Smith                 JR SC State             12.77m
  8  Jennifer Gurrant              SR Albany               12.82m
  9  Kimberly Williams             SO Fla State            13.66m
 10  Danielle Thorpe               JR App. State           12.84m 

Event 37  Women Shot Put
===============================================================================
 3 Flights - Advance top 9 plus ties to a reverse order final.
 Use Rule 7.1.5 to establish first 5 distinct final places.
 15 minutes warm-up for each flight, 10 minutes before finals.
     Name                        Year School            Seed Mark
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Thanithia Billings            SO Princeton            14.41m
  2  Christin Bridge               SO St. Francis-PA       13.08m
  3  Stacee Roberts                FR S. Carolina          14.51m
  4  Lily Tallent                  SR App. State           13.14m
  5  Emily Daly                    SR Dartmouth            14.56m
  6  Ashley Williams               JR Maryland             14.53m
  7  Maureen Laffan                FR Virginia             14.58m
  8  Sarah Bella                   FR Bucknell             13.91m
  9  Victoria Flowers              FR Connecticut          14.43m
 10  Ashley Williams               JR William & Mary       13.59m
Flight 2  Finals
  1  Joeane Jadotte                SR FL Intn'l            15.06m
  2  Fidela James                  FR Florida              15.09m
  3  Shamire Rothmiller            FR SC State             14.97m
  4  Vanessa Henry                 FR Maryland-ES          14.91m
  5  Leitawsha Bronson             SR Morgan St.           14.98m
  6  Tina Villa                    SR Buffalo              14.63m
  7  Jerrine Foster                JR NC A&T               14.68m
  8  Kelsey Poljansek              JR C. Florida           15.03m
  9  Bailey Wagner                 FR Ga Tech              14.96m
 10  Rachel Travis                 SO Georgia              14.93m
 11  Lakendra Thames               JR C. Florida           15.10m
Flight 3  Finals
  1  Kamorean Hayes                SO Fla State            15.43m
  2  Brynn Smith                   SO Brown                15.29m
  3  Brittany Pryor                SR VA Tech              15.96m
  4  Danielle Grunloh              JR Brown                15.44m
  5  Emma Schmelzer                SR Penn St.             15.33m
  6  Allyn Laughlin                SO Fla State            15.87m
  7  Mariam Kevkhishvili           JR Florida              18.05m
  8  Lawanda Henry                 FR NC State             16.10m
  9  Keely Medieros                FR Florida              16.57m
 10  Ron Danielle Williams         FR Bethune-Cookman      15.40m
 11  Kristy Woods                  FR Buffalo              15.26m 

Event 38  Women Discus Throw
===============================================================================
 3 Flights - Advance top 9 plus ties to a reverse order final.
 Use Rule 7.1.5 to establish first 5 distinct final places.
 15 minutes warm-up for each flight, 10 minutes before finals.
     Name                        Year School            Seed Mark
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Brittany Connor               SO Coastal Carolina     46.46m
  2  Natalie Baird                 FR William & Mary       47.72m
  3  Rachel Travis                 SO Georgia              48.19m
  4  Christin Bridge               SO St. Francis-PA       42.94m
  5  Jaraea Shepherd               SR UNC-Wilmington       44.55m
  6  Lily Tallent                  SR App. State           42.24m
  7  Kimery Hern                   SR Ga Tech              47.66m
  8  Lisa Wilson                   JR Massachusetts        47.60m
  9  Sarah Bella                   FR Bucknell             42.49m
Flight 2  Finals
  1  Danielle Eiler                SR E. Carolina          49.01m
  2  Danielle Grunloh              JR Brown                48.59m
  3  Amy Bilmanis                  SR Virginia             49.50m
  4  Jerrine Foster                JR NC A&T               48.47m
  5  Bailey Wagner                 FR Ga Tech              49.05m
  6  Brittany McCain               FR NC State             48.81m
  7  Lakendra Thames               JR C. Florida           49.34m
  8  Aimee Kodat                   JR S. Carolina          49.28m
  9  Keely Medieros                FR Florida              48.87m
Flight 3  Finals
  1  Brittany Pryor                SR VA Tech              51.85m
  2  Josipa Jelicic                SR Georgia              50.57m
  3  Emma Schmelzer                SR Penn St.             50.80m
  4  Billie-Jo Grant               SR Virginia             51.12m
  5  Maria Matos                   SR Cornell              53.20m
  6  Caitlin Kelly                 SR Virginia             52.38m
  7  Joeane Jadotte                SR FL Intn'l            52.80m
  8  Kelsey Poljansek              JR C. Florida           51.50m
  9  Kamorean Hayes                SO Fla State            49.97m 

Event 39  Women Hammer Throw
===============================================================================
 2 Flights - Advance top 9 plus ties to a reverse order final.
 Use Rule 7.1.5 to establish first 5 distinct final places.
 15 minutes warm-up for each flight, 10 minutes before finals.
     Name                        Year School            Seed Mark
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Emma Ruggiero                 SO Princeton            54.63m
  2  Charlene Grady                JR E. Carolina          56.05m
  3  Gabriella Rinehart            FR Robert Morris        55.61m
  4  Whitney Smyre                 JR App. State           49.27m
  5  Jamie Kilis                   SR Sacred Heart         54.50m
  6  Alicia Price                  JR Rider                50.76m
  7  Crystal Bourque               SO Rhode Island         54.41m
  8  Maegan Lewis                  SO E. Carolina          56.46m
  9  Jaraea Shepherd               SR UNC-Wilmington       49.70m
 10  Ashley Lathrop                JR New Hampshire        54.70m
 11  Kimberly Mallard              JR Army                 52.99m
Flight 2  Finals
  1  Brittany Pryor                SR VA Tech              60.87m
  2  Emily Daly                    SR Dartmouth            59.34m
  3  Kimery Hern                   SR Ga Tech              59.13m
  4  Brynn Smith                   SO Brown                57.15m
  5  Jasmine Jennings              SR Rhode Island         61.89m
  6  Nicole Lomnicka               FR Clemson              63.61m
  7  Lawanda Henry                 FR NC State             57.39m
  8  Alana Clooten                 JR Ga Tech              59.14m
  9  Aimee Veatch                  FR Radford              56.75m
 10  Amanda Cole                   SR Temple               57.63m
 11  Dorotea Habazin               SO VA Tech              65.98m
 12  Victoria Flowers              FR Connecticut          59.55m 

Event 40  Women Javelin Throw
===============================================================================
 3 Flights - Advance top 9 plus ties to a reverse order final.
 Use Rule 7.1.5 to establish first 5 distinct final places.
 15 minutes warm-up for each flight, 10 minutes before finals.
     Name                        Year School            Seed Mark
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Melanie Mitchell              SR Loyola               38.08m
  2  Emily Sanders                 JR Georgia              44.34m
  3  Saisha Woodward               SR Maryland-ES          42.27m
  4  Nancy Rowe                    SR Northeastern         42.09m
  5  Heather Roush                 SO Richmond             40.39m
  6  Tara Karin                    FR Virginia             43.65m
  7  Lily Tallent                  SR App. State           39.31m
  8  Mary Wilks                    SO Monmouth             40.96m
  9  Matilda Pancoast              FR Penn St.             43.86m
Flight 2  Finals
  1  Jara Cornett                  FR S. Florida           44.88m
  2  Star Sansone                  JR Florida              44.57m
  3  Jessica Fronk                 SO Harvard              44.56m
  4  Lorraine Hill                 JR Syracuse             44.82m
  5  Laura Stern                   FR New Hampshire        46.15m
  6  Deborah Mattern               SO Coastal Carolina     44.68m
  7  Linda Buchholz                JR Clemson              45.25m
  8  Ashley Turici                 JR Robert Morris        45.08m
  9  Gabby Gioia                   SO North Carolina       45.12m
 10  Jessica Bandy                 JR Rutgers              45.66m
Flight 3  Finals
  1  Karlee McQuillen              SO Penn St.             53.62m
  2  Danika Ham                    FR Connecticut          46.36m
  3  Kim Hanslovan                 SO Penn St.             54.35m
  4  Amanda Martin                 SR Connecticut          49.05m
  5  Meghan Briggs                 JR Virginia             52.67m
  6  Casey Wagner                  FR S. Florida           46.54m
  7  Michelle Thompson             JR Georgia              54.21m
  8  Evelien Dekkers               JR Florida              53.02m
  9  Alexandra Kelly               FR Rutgers              46.38m
 10  Nicole Cherry                 SO Pittsburgh           47.69m