2002

Heps Men’s Outdoor Track & Field Championships
Ingram Field (Annapolis, Md.) — May 11-12, 2002

heps-logo-penn

Team Scores
1. Penn, 131
2. Princeton, 129
3, Harvard, 98
4. Cornell, 69
5. Dartmouth, 59
6. Navy, 56
7. Brown, 29
8. Columbia, 26
9. Yale, 23

Most Outstanding Performer
Chris Lambert, Harvard

Recordbreakers
• Tora Harris of Princeton in the high jump (7-7), breaking his own mark of 7-5 1/4 set in 2001.
• Tuan Wreh of Penn in the triple jump (53-5), breaking the mark of 52-6 3/4 set by Penn’s Mike Nepinak in 1977.

Multiple Champions
• Chris Lambert, Harvard (100, 200)
• Tuan Wreh, Penn (long jump, triple jump)

Individual Running Finals
100-meter dash (event deemed wind-aided) — 1. Chris Lambert (Harvard), 10.19; 2. Gene Sun (Penn), 10.63; 3. Dwaine Banton (Princeton), 10.64; 4. Rahim Wooley (Cornell), 10.69; 5. Stephen Faulk (Penn), 10.75; 6. Cameron Atkinson (Princeton), 10.89.

200-meter dash (event deemed wind-aided) — 1. Chris Lambert (Harvard), 20.68; 2. Kobie Fuller (Harvard), 21.15; 3. Rahim Wooley (Cornell), 21.43; 4. Tyler Haney (Dartmouth), 21.47; 5. Solomon Barnett (Princeton), 21.67; 6. Pat Schottel (Princeton), 21.73.

400-meter dash — 1. Kobie Fuller (Harvard), 47.55; 2. Don Carson (Yale), 48.03; 3. Brian Abram (Penn), 48.13; 4. Chris Edmonds (Penn), 48.16; 5. Tyler Haney (Dartmouth), 48.19; 6. Ed Smith (Brown), 48.36.

800-meter run — 1. Ryan Smith (Princeton), 1:49.00; 2. Sam Burley (Penn), 1:50.29; 3. Vincent Galgano (Columbia), 1:50.53; 4. Doug Kay (Navy), 1:50.71; 5. Rob Hulick (Princeton), 1:51.61; 6. Josh Kauke (Princeton), 1:52.03.

1,500-meter run — 1. Sam Burley (Penn), 3:51.38; 2. Aaron Lanzel (Navy), 3:52.82; 3. Erik Schmidt (Navy), 3:53.33; 4. John Traugott (Harvard), 3:53.42; 5. Jonathan Kieliszak (Princeton), 3:53.65; 6. Jonathan Bell (Princeton), 3:53.99.

5,000-meter run — 1. Tom McArdle (Dartmouth), 14:23.5; 2. Nathan Shenk-Boright (Harvard), 14:34.35; 3. Matt Seidel (Harvard), 14:42.28; 4. Matt Emond (Brown), 14:43.89; 5. Ben Morris (Navy), 14:45.96; 6. Gerry Groothuis (Columbia), 14:51.64.

10,000-meter run — 1. Matt Seidel (Harvard), 30:09.14; 2. Bryce LaPierre (Dartmouth), 30:16.76; 3. Nathan Shenk-Boright (Harvard), 30:19.02; 4. Wesley Stockard (Princeton), 30:29.89; 5. Eric Eckstrand (Navy), 30:36.67; 6. John Garvie (Columbia), 30:58.45.

110-meter hurdles (event deemed wind-aided) — 1. Matt Wedge (Penn), 14.33; 2. O’Neil Bryan (Penn), 14.38; 3. Jon McGowens (Brown), 14.47; 4. Jared Shoemaker (Penn), 14.51; 5. Mustafa Abdur-Rahim (Dartmouth), 14.59; 6. Richard Bravin (Harvard), 14.61.

400-meter hurdles — 1. Jeff Guenette (Dartmouth), 52.10; 2. Jeff Key (Princeton), 53.02; 3. Luqman Kolade (Penn), 53.06; 4. Richard Bravin (Harvard), 53.20; 5. Jeff Hobbs (Yale), 53.28; 6. Ahmad Abdur-Rahim (Dartmouth), 53.39.

3000-meter steeplechase — 1. Max King (Cornell), 8:43.27; 2. Tristan Colangelo (Princeton), 8:56.86; 3. Ryan Maynard (Columbia), 8:59.52; 4. Chad Buechel (Brown), 9:12.02; 5. Lucas Meyer (Yale), 9:13.84; 6. John Friedman (Harvard), 9:14.49.

Individual Field Finals
High jump — 1. Tora Harris (Princeton), 7-7; 2. Egan Hill (Columbia), 6-9; 3. Brian McCarthy (Dartmouth), 6-9; 4. Eric Madonia (Navy), 6-7; 5. Brendan Pool (Navy), Mike Weishuhn (Princeton) & Derin Bray (Yale), 6-7.

Pole vault — 1. Tom Delaney (Navy), 16-8 3/4; 2. Neal Wojdowski (Penn), 16-2 3/4; 3. Scott Lundy (Cornell), 16-2 3/4; 4. Robert Koroly (Navy), 16-2 3/4; 5. Mike Harbeck (Cornell), 15-9; 6. Frank Durrum (Navy), 15-3.

Long jump — 1. Tuan Wreh (Penn), 24-5 3/4; 2. Dwaine Banton (Princeton), 24-2 1/4; 3. Rich Jones (Cornell), 23-9; 4. Tyler Kaune (Cornell), 23-8 3/4; 5. Jason Hart (Cornell), 23-6 3/4w; 6. Adriel Morgan (Navy), 23-4 3/4.

Triple jump — 1. Tuan Wreh (Penn), 53-5; 2. Sean Thomas (Brown), 48-10 1/4w; 3. Neal Okarter (Cornell), 48-6 1/4w; 4. David Gary (Princeton), 47-9 1/4; 5. Patrick Horst (Columbia), 47-5 3/4w; 6. Daniel Chapman (Navy), 47-4 1/2.

Shot put — 1. Paul Lyons (Princeton), 56-3 1/4; 2. Zach Beadle (Cornell), 56-3; 3. Marc Hermer (Dartmouth), 54-8 1/4; 4. Rocky Craley (Princeton), 54-4 1/2; 5. David Grimm (Harvard), 53-0 1/4; 6. Brett Coffing (Cornell), 52-6 1/2.

Discus throw — 1. Dameron Patterson (Harvard), 166-9; 2. Nathaniel Michael (Navy), 163-2; 3. Justin King (Penn), 157-8; 4. Marc Hermer (Dartmouth), 157-4; 5. Nathan Lawrie (Yale), 156-8; 6. Tom Von Reichbauer (Penn), 154-2.

Hammer throw — 1. Josh McCaughey (Princeton), 201-2; 2. Jeremy Blanchet (Cornell), 184-9; 3. Mark Smith (Princeton), 181-5; 4. Jacob Cahalan (Navy), 179-9; 5. Justin Barton (Princeton), 174-8; 6. Giles Longley-Cook (Cornell), 174-7.

Javelin throw — 1. Brian Chaput (Penn), 235-9; 2. Liam Morton (Princeton), 217-0; 3. Tim Releford (Princeton), 206-5; 4. Allen Czerwinski (Yale), 204-2; 5. Scott Benowicz (Cornell), 200-4; 6. Chris Friedrich (Cornell), 196-4.

Relays Finals
4×100-meter relay — 1. Penn (Gene Sun, Chris Edmonds, Brian Abram, Steve Faulk), 40.66; 2. 40.72, Harvard, 40.72; 3. 41.19, Princeton, 41.19; 4. 41.50, Dartmouth, 41.50; 5. 41.85, Columbia, 41.85; 6. 41.92, Cornell, 41.92.

4×400-meter relay — 1. Penn (Brian Abram, Luqman Kolade, Sam Burley, Chris Edmonds), 3:10.37; 2. Princeton, 3:11.73; 3. Brown, 3:12.36; 4. Yale, 3:12.82; 5. Dartmouth, 3:14.57; 6. Cornell, 3:14.93.

Advertisements